fbpx

Vláda schválila zákony o územnom plánovaní a o výstavbe

Zdieľajte

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email

Inštitút urbánneho rozvoja víta dnešné schválenie návrhov zákona o územnom plánovaní a zákona o výstavbe vládnym kabinetom. Návrhy zákonov tak budú pravdepodobne prerokované v prvom čítaní už na februárovom rokovaní NR SR.

„Slovensko je tak o krok bližšie k prijatiu významnej a dlhodobo očakávanej legislatívy. Veríme, že nové zákony pomôžu tak stavebníkom, ako aj obciam a obyvateľom Slovenska. Digitalizácia v oblasti územného plánovania, ako aj povoľovania výstavby, prispeje k rýchlejším a transparentnejším povoľovacím procesom so zohľadnením práv všetkých dotknutých strán. Zákon o výstavbe zavedie aj jasné kroky proti čiernym stavbám,“ hovorí Juraj Suchánek, výkonný riaditeľ IUR.

Nové zákony po schválení poslancami NR SR zavedú do praxe úplne nové postupy a zmenia sa aj stavebné úrady ako ich poznáme dnes. Do nadobudnutia účinnosti zákonov bude potrebné spracovať všetky potrené vyhlášky, ako aj novelizovať množstvo dotknutých zákonov v gescii ďalších rezortov.

„Nevyhnutnou podmienkou je vytvorenie funkčného informačného systému potrebného ako pre zákon o územnom plánovaní, tak aj pre zákon o výstavbe. Tieto kroky si vyžadujú svoj čas, a preto je dnes zrejmé že účinnosť zákona takmer určite nebude možná od 1. 1. 2023 ako sa uvádza v návrhoch. Realistickejší odhad je, že zákony nadobudnú účinnosť od júla 2023, alebo až od januára 2024,“ uvádza v reakcii na posun v schvaľovaní novej stavebnej legislatívy J. Suchánek.

Odoberajte náš newsletter

Pridajte sa k ľuďom informovaným o rozvoji miest

Čítajte ďalej

Blog

Kam sa stratil nový stavebný zákon?

Dnes sa môže zdať téma nového stavebného zákona len okrajovou záležitosťou pri našich každodenných problémoch, opak je pravdou. Tak, ako sme si zvykli pri riadení