
Prečo tolerujeme nečinnosť stavebných úradov ako štandard?
Povoľovanie stavieb v Bratislave trvá dlhé roky. Svoj podiel na tom má aj komplikovaná dvojúrovňová samospráva.
Inštitút urbánneho rozvoja (IUR) je občianske združenie, ktoré spája rôzne profesie, pôsobiace v oblasti urbánneho rozvoja a tvorby krajiny. Našimi členmi sú architekti, inžinieri, projektanti, developeri i stavebné firmy. Tiež predstavitelia finančných inštitúcií, právnici, realitné kancelárie, správcovia nehnuteľností, marketingoví odborníci či reprezentanti samospráv a štátnej správy.
Poslaním inštitútu je vytvoriť partnerský vzťah medzi verejnosťou, vládnymi inštitúciami, samosprávami a developerským odvetvím, založený na vzájomnej dôvere a porozumení.
IUR podáva konkrétne návrhy na zlepšenie legislatívy, verejných politík a podnikateľského prostredia. Zabezpečuje profesionálny rozvoj členov a sprostredkuje ich odborné skúsenosti pri rokovaniach s orgánmi štátnej správy, samosprávy, s ďalšími organizáciami i s verejnosťou.
Povoľovanie stavieb v Bratislave trvá dlhé roky. Svoj podiel na tom má aj komplikovaná dvojúrovňová samospráva.
Bratislava, a jej mestské časti, môžu získavať významné zdroje z doteraz síce vyrubovaného, ale málo využívaného poplatku za rozvoj. Prorozvojová politika by tieto zdroje ešte výrazne zýšila.
Ceny nových bytov aj napriek súčasnej koronakríze vytrvalo rastú. Len v Bratislave chýba odhadom 40-tisíc bytov a vedenie mesta hovorí aj o chýbajúcich 4-tisíckach nájomných bytov (ideálne s regulovaným nájmom). Pri súčasnom tempe výstavby, ako aj tempe povoľovania novej výstavby v Bratislave, keď ročne pribudne približne 2500 nových bytov, je dobehnutie tohto dlhu v nedohľadne.
Územný plán je dokument, ktorý sa spomína asi v každej diskusii týkajúcej sa výstavby. Odvolávajú a naň stavebníci, občania, ale aj mesto. Pre rozvoj mesta je to azda najdôležitejší dokument.
Developeri platia, napríklad Bratislave, nájom za pozemky aj vtedy, keď po cestách na nich už jazdia autá, bicyklujú cyklisti, či inak ich užíva verejnosť.
Bývanie v Bratislave je drahé. Na jeho cenu vplýva veľa faktorov, jedným z nich je komplikovanosť a dlhá doba povoľovacích procesov.